Jednym z podstawowych zabiegów stosowanych w przypadku uszkodzenia fragmentu ciała jest jego unieruchomienie. Do usztywniania wykorzystuje się przede wszystkim ortezę, czyli rodzaj opatrunku, który unieruchamia i stabilizuje wybrany odcinek ciała, a tym samym zapobiega pogłębianiu się kontuzji i pomaga w leczeniu oraz rehabilitacji. Jednym z rodzajów ortezy jest kołnierz ortopedyczny, który służy do usztywniania kręgów szyjnych. Ten rodzaj ortezy jest wykorzystywany w następujących przypadkach:
– urazach i złamaniach odcinka szyjnego,
– zmianach zwyrodnieniowych szyi,
– dyskopatii,
– urazach żuchwy.
Każdy rodzaj schorzenia wymaga zastosowania innego rodzaju kołnierza ortopedycznego – jednoczęściowego, dwuczęściowego, miękkiego lub sztywnego.
Kołnierz jednoczęściowy
Ten typ kołnierza synchronizuje kręgosłup szyjny z tułowiem i zapewnia całkowite unieruchomienie odcinka szyjnego. Dzięki temu wykorzystuje go głównie medycyna ratunkowa, gdyż kołnierz jednoczęściowy zapewnia bezpieczny transport pacjenta z urazem szyjnym. Dodatkowo sprawdza się także podczas leczenia i fizjoterapii, a jego stosowanie sprawia, iż rehabilitacja jest bardziej skuteczna.
Kołnierz dwuczęściowy
Ten typ kołnierza ortopedycznego jest stosowany zwłaszcza w przypadku urazów kręgów szyjnych (na skutek złamania lub skręcenia) oraz po zabiegach operacyjnych. Dzięki dwuczęściowej konstrukcji kołnierz ten nie tylko zapewnia bezpieczeństwo odcinka szyjnego, ale także łagodzi ból.
Kołnierz miękki
Kołnierze miękkie są przeznaczone przede wszystkim do unieruchamiania częściowego. Dzięki swoim właściwościom są pomocne w leczeniu dyskopatii, bólu odcinka szyjnego, nerwobóli, zmian zwyrodnieniowych i reumatycznych oraz niewielkich urazów w okolicach szyi.
Kołnierz sztywny
Podobnie jak kołnierz miękki jest stosowany przede wszystkich w dyskopatii i wszelkich zmianach patologicznych w obrębie kręgosłupa szyjnego. Jego cechą charakterystyczną jest wewnętrzne usztywnienie, które zapewnia stabilne unieruchomienie odcinka szyjnego.